Obytná zóna

Obytná zóna 1 Vážení rodiče,
donedávna byla celá oblast satelitu Zlatá I označená (historicky od svého vzniku) jako obytná zóna.

Dopravní značka přikazovala řidičům, aby respektovali, že obytná zóna je především prostor pro chodce, cyklisty a hrající si děti. Byla zde povolená maximální rychlost 20km/hod a hlavně si zde mohly hrát děti. Řidiči museli dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesměli ohrozit; v případě nutnosti museli zastavit vozidlo. Stání bylo dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. Pokud jste tedy pouštěli svoje děti na ulici, mohli jste mít pocit relativního bezpečí.

Ale všechno je jinak - obytná zóna byla, na základě oznámení obyvatele krajskému úřadu, zrušena! Nepodařilo se totiž dohledat rozhodnutí, kterým byla stanovena.

Upozorněte proto své děti, že už si na ulici hrát nesmí, protože je zde obecnou úpravou omezená rychlost vozidel na 50km/hod. Také už se na řidiče nevztahuje povinnost o zvýšené ohleduplnosti, takže vysvětlete dětem, že se mohou pohybovat pouze na chodníku. Protože v dané oblasti nejsou žádné přechody, poučte je také o potřebě pořádného rozhlédnutí, než vstoupí do vozovky. Z hlediska parkování se v zásadě nic nemění. Zaparkovat můžete jen tam, kde zbydou alespoň 3 metry pro každý směr jízdy.
V obousměrné ulici je to 6 metrů vedle vašeho vozu, v jednosměrce 3 metry. A to systém dnešních ulic v podstatě neumožňuje.
Všechny řidiče - sousedy prosíme, aby i nadále dodržovali zásady provozu pro obytnou zónu, i když tato povinnost není dopravní značkou v tuto chvíli stanovena. Budeme usilovat o nalezení řešení, které bude poskytoval všem obyvatelům satelitu větší bezpečí před projíždějícími vozidly.

Děkujeme.
Obecní úřad, Zlatá.