Navigace

Obsah

Informace „Naše Zlatíčka“

Typ: ostatní
Informace „Naše Zlatíčka“ 1 Celorepublikově se řeší nedostatek kapacit v MŠ, dětských skupinách i ZŠ. Jak je nám známo, tuto problematiku řeší celý Středočeský kraj i naše obec Zlatá. Na základě několika uskutečněných jednání je, bohužel, Praha – východ i Praha - západ nejproblematičtější.

Je nedostatek volných kapacit. Kde bylo možné, se kapacity školských zařízení navýšily. V Úvalech se plánuje stavba další základní školy i rozšíření kapacity ZŠ v Jirnech. Výstavba školských zařízení je za současných podmínek velice složitá. Řešení je zdlouhavé, finančně náročné a v naší obci v podstatě neřešitelné  i z hlediska absence vodovodu a kanalizace ve středu a severní části (Z3) obce. Lze uvažovat o výstavbě multifunkční budovy, až bude definitivně vyřešen vodovod a kanalizace v celé obci.

Chceme v této záležitosti pomoci zejména tím, že jsme se snažili zmapovat situaci, a podle možností jednali s příslušnými starosty obcí a řediteli nebo zřizovateli školských zařízení.

V první řadě jsme oslovili prostřednictvím webových stránek naší obce rodiče  a požádali jsme o zpětnou vazbu, abychom věděli přibližně, kde bychom mohli žádat o pomoc, a kolik míst potřebujeme. Bohužel, na naší výzvu odpovědělo pouze sedm rodičů.

Nemohli jsme tak zjistit přesně, kolik dětí potřebujeme umístit do dětských skupin, MŠ (je povinný rok od 5-6 let) a ZŠ, kdy se jedná zejména o budoucí prvňáčky a ev. děti, které půjdou do šesté třídy. Lze rovněž očekávat, že některé děti budou mít odklad školní docházky. Přesné informace bez spolupráce s Vámi, rodiči, nelze zjistit.

Pro informaci uvádíme, že ve Zlaté máme přihlášeno k trvalému pobytu 109 dětí do 15 let. K zápisu na základní školu mají jít děti narozené do 31. 8. 2017. Bez odkladů je to od 1. 9. 2016 až do 31. 8. 2017. Je to asi 7 dětí (budou šestileté a starší).

Poslední ročník mateřské školy mají povinný děti narozené od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018. Vychází nám 9 dětí.

Z databáze obce vyplývá, že bychom potřebovali umístit celkem 16 dětí, z toho 7 dětí  do prvních tříd. Do posledního ročníku mateřské školy bychom potřebovali umístit 9 dětí. Počet dětí, které budou rodiče potřebovat umístit do šesté třídy, nám není prozatím znám.

Jednali jsme se zástupkyní odboru koncepce školství Krajského úřadu Středočeského kraje, paní Mgr. Ingrid Vavřínkovou (neznají odpovědˇ), která je pověřena zastupováním, oslovili jsme písemně i ústně minimálně deset obecních úřadů a ředitele nejbližších školských zařízení. V podstatě všichni odpověděli stejně. Nemají volné kapacity. Veškeré kapacity těchto zařízení byly navýšeny na maximum. Bylo nám řečeno, že rodiče mají sledovat webové stránky jednotlivých školských zařízení, za jakých podmínek, a kdy budou vypsány zápisy. Ředitelé škol nemohou navíc vůbec odhadnout, kolik dětí a odkud se k zápisu přihlásí. Očekává se velký převis. Rovněž bych chtěla upozornit na Zákon LEX UKRAJINA, který řeší přijetí ukrajinských dětí do vzdělávacích zařízení. V Říčanech museli přijmout asi 38 ukrajinských dětí. V případě, že ředitel bude moci přijmout děti z okolí při volných kapacitách, bude rozhodnutí o přijetí provedeno losováním.

Požádali jsme o pomoc pana senátora Hrabu, poslance a paní hejtmanku Středočeského kraje o jednání. Čekáme na odpověď.

O dalším postupu vás budeme informovat prostřednictvím mailu a informacemi na našich webových stránkách. Snažíme se pomoci, ale potřebujeme vědět, kdo se kam hlásí. Potřebujeme vytvořit ucelený seznam dětí do MŠ a ZŠ. Dejte prosím vědět, koho se to konkrétně týká. Pouze však pro budoucí školní rok. Ne výhledově!!!

Jen poslední informace. V obci nebo blízkém okolí by se dala zřídit dětská skupina, ale za předpokladu, že by se sehnaly prostory k pronájmu. Kdybyste někdo o nějakých věděl, ozvěte se prosím.

Dovolujeme si upozornit na některé zajímavé odkazy. V prvním odkazu je zajímavá informace o situaci na okrese Praha – Východ.

Prosíme o podání písemné informace na uvedený e-mail (kohoutova.iv@centrum.cz)

do 3. 3. 2023

Při jednáních nám držte palce!

 

Přehledně: Kde v Praze chybí nejvíce míst ve školkách - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Dětské skupiny (mpsv.cz)

Dávky a příspěvky (mpsv.cz)

Navýšení rodičovských příspěvků za dítě v dětské skupině 2023 | Finance.cz

 

 

Luboš Přibyl

starosta

PhDr. et Mgr. Ivanka Kohoutová, Ph.D.,

zastupitelka

 


Vytvořeno: 22. 2. 2023
Poslední aktualizace: 22. 2. 2023 20:34
Autor: