Pracujme společně pro Zlatou - participativní rozpočet 2020

Typ: náš tip | ostatní
rozpočet V letošním roce spouštíme nový projekt - Participativní rozpočet, jehož nultý, startovací ročník začal usnesením zastupitelstva č. 52/11/2020 ze dne 29. února 2020. Do 31. května 2020 je možné podávat vlastní návrhy pro realizaci jakékoliv veřejně prospěšné obecní investice. Podání návrhu pro Participativní rozpočet je velice jednoduché, jediné co musí splňovat, jsou kritéria (pravidla) zadaná obcí. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Úplně první věcí je nápad, který by mohl posloužit všem občanům Zlaté. Chybí Vám někde lavička, chtěli byste mít někde kus nového chodníku, nebo máte pocit, že by někde chtělo doplnit veřejné osvětlení, odpadkové koše, upravit veřejnou zeleň, nebo dát třeba dohromady hřiště? Jsou to maličkosti, ale právě u nich všechno začíná. Tady je místo třeba právě pro Váš nápad, vizi apod.

Máte nápad? Dobrá. A co dál? Na to lze odpovědět jednoduše ve třech větách.

1. Je Váš nápad realizovatelný na pozemcích, nebo na majetku obce? Odpověď najdete buď on-line v Katastru nemovitostí, nebo se prostě a jednoduše zeptáte na úřadu.
  2. Je Váš nápad v ceně do 100.000,- Kč? Cenové relace je možné dát jako hrubý odhad dle cen použitých materiálů, plus něco za potřebnou práci. Ale tohle zase až tak řešit nemusíte, jedná se pouze a jen o váš hrubý odhad, kolik by to asi tak mohlo stát. Výslednou cenu bude při posuzování vašeho návrhu, tak jako tak, řešit úřad. Stačí logická úvaha, že nemůžete navrhovat novou silnici, nebo nový dům, protože tam byste s limitem 100.000,- Kč nepochodili.
  3. Je Váš nápad takový, že přinese užitek všem občanům obce, nebo obytné části? Odpověď je opět jednoduchá. Pokud to neděláte pro sebe, ale pro ostatní, pak je to správně.

Váš nápad tohle všechno splňuje? Co teď? Tak to už jsme vlastně na konci. Stačí si už jen stáhnout formulář z webových stránek obce, vyplnit jej a buď elektronicky e-mailem odeslat na adresu e-podatelna@obeczlata.cz, nebo jej na úřad odnést osobně.

To je vše a pak už nezbývá nic jiného, než čekat, až dojde k vyhodnocení podaných participačních projektů komisí. A pokud mezi nimi bude i ten Váš, tak hurá. Máme společně vyhráno. A kdo bude podané návrhy hodnotit? Komise v čele s předsedou, který bude současně koordinátorem celého projektu. Bude jím pověřený zastupitel. Spolu s ním sestavíte komisi vy. Máte návrh na člena komise a ten s tím souhlasí? Pošlete nám svůj návrh do konce dubna, a pokud bude vybrán, koordinátor už s ním vyřídí vše potřebné.

Dalčí potřebné dokumenty naleznete zde:

formulář projektu *.docx

formulář projektu *.pdf